Wymiary i informacje dotyczące instalacji Emerson Keystone Optiseal F16

Emerson Keystone Optiseal F16 to zaawansowana technologia zapewniająca bezpieczeństwo w instalacjach. Jest to jedna z najbardziej wytrzymałych, wodoodpornych i odpornych na działanie czynników zewnętrznych systemów zabezpieczających. Optiseal F16 jest przystosowany do montażu wewnątrz i na zewnątrz, dzięki czemu można go stosować w różnych warunkach. Jego wymiary to średnica wewnętrzna 16,5 mm i średnica zewnętrzna 22,5 mm. Jest dostępny w szerokiej gamie rozmiarów i jest dostępny w różnych kolorach. Posiada unikalne zabezpieczenia przed szczelinami, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zapewnia zwiększoną trwałość.

Ostatnia aktualizacja: Wymiary i informacje dotyczące instalacji Emerson Keystone Optiseal F16

 • Wszystko do biura

  • Papier ksero biały
  • Papier ksero biały MAXX WHITEKostki papieroweEtykiety samoprzylepne A4Etykiety samoprzylepne antybakteryjne
  Koperty kurierskieKoperty bezpieczneFolia stretchTeczkiWoreczki strunoweKartonyRolki termiczne Zdrowy ParagonRolki offsetoweRolki samokopiującePapier komputerowy - składankaKsero koloroweEtykiety na rolkach

  PackagingDysponujemy wszechstronnym doświadczeniem i kompetentnym zespołem pracowników, co pozwala nam obsłużyć każdą branżę, przy zapewnieniu najwyższych standardów jakości i terminowości. Każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego rozwiązania. My lubimy wyzwania – im bardziej zaskakujące potrzeby Klienta, tym ciekawszy produkt finalny. Świadczymy usługi co-packingu i fulfillmentu między innymi dla Klientów z branży e-commerce, retail, industry – realizując dla nich kompletację, etykietowanie, klejenie, pakowanie i przepakowywanie do kartonów, uzupełnianie ekspozytorów, magazynowanie produktów, wysyłkę do odbiorców finalnych i wiele innych. Wyróżnia nas elastyczność i szybkość realizacji. Dzięki dogodnej lokalizacji możemy sprawnie świadczyć usługi w każdym regionie kraju. Zajmujemy się również produkcją opakowań – nasi eksperci doradzają klientom w zakresie optymalizacji kosztów ich produkcji (pomoc w doborze surowców, formatów i technologii druku). Jako jedni z nielicznych na polskim rynku, realizujemy kompleksową obsługą całego procesu co-packingu – począwszy od projektu opakowania, poprzez produkcję na magazynowaniu i wysyłce kończąc.

  Co-packingLogistyka e-commerce / fulfillmentDystrybucja masowaPakowanie Flow PackInsertowanie Etykietowanie – ręczne i maszynowe Wynajem powierzchni magazynowejProdukcja, kompletacja standów

 • PL

  PLENDE

  ×

  • Katalog produktów
  • Katalog produktów
   • Katalog produktów
 • Ogólne warunki sprzedaży Emerson Polska Sp. z o. o. Sp. k.

  Szablony do wypełniania etykiet A4

  Jakie wymiary powinno mieć miejsce parkingowe?

  Znalezienie dogodnego miejsca do zaparkowania auta to problem wielu kierowców. Często zdarza się bowiem, że mimo wysokich umiejętności manewrowania pojazdem, posiadania systemów wspomagających oraz znajomości zasad ruchu drogowego zwyczajnie nie ma takiej możliwości. Przyczyną jest najczęściej zbyt wąskie miejsce parkingowe, które uniemożliwia swobodne wyjście z samochodu, a także stwarza ryzyko jego uszkodzenia. Właściwe wymiary miejsca parkingowego tonie tylko kwestia wygody kierowców, ale także ich bezpieczeństwa.

  O zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc postojowych, a także ich przepisową szerokość i długość muszą troszczyć się nie tylko właściciele osobnych parkingów, ale także inwestorzy planujący budowę osiedli mieszkalnych, centrów handlowych oraz innych obiektów związanych z obecnością dużych skupisk ludzkich.

  W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące przepisów oraz warunków technicznych, jakie muszą spełniać określone miejsca parkingowe.

  Wymiary miejsca parkingowego reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kwestie te określone są przepisami prawa. Narzuca je Ustawa: prawo budowlane oraz Ustawa: prawo o ruchu drogowych. (W obu przypadkach obowiązują nowelizacje z 2020 roku). Istotny jest też kodeks drogowy — to on określa m. in. zasady korzystania z miejsc postojowych, takie jak np. wymagana szerokość miejsca parkingowego.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miejsce postojowe dla samochodów osobowych powinno posiadać długość 5 m i szerokość co najmniej 2, 5 m. W przypadku garażu podziemnego lub nadziemnego odległość miejsca postojowego od ścian lub słupów musi wynosić minimum 0, 5 m. Jeśli chodzi natomiast o wymiar miejsca postojowego zlokalizowanego wzdłuż jezdni, to powinno mieć ono co najmniej 6 m długości oraz 3, 6 m szerokości z możliwością jej ograniczenia do 2, 5 m, jeśli zajdzie potrzeba zapewnienia dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego/ pieszo-rowerowego.

  Minimalna szerokość miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 3, 6 m szerokości oraz minimum 5 m długości. Niezwykle istotne w tym wypadku jest zapewnienie obszaru do swobodnego poruszania się wózkiem inwalidzkim. Długość miejsca parkingowego w przypadku samochodów ciężarowych wyniesie 8 m, a szerokość 3, 5 m. (wzdłuż jezdni 15 m/ 3 m). Dla autobusów będzie to: 10 m długości i 4 m szerokości (wzdłuż jezdni: 19 m/ 3 m).

  Wymiary miejsca postojowego lub parkingowego to nie jedyne zasady, jakimi muszą kierować się inwestorzy, planując budowę obiektów. Zobowiązani są również zadbać o zapewnienie wymaganej liczby miejsc oraz ich właściwe usytuowanie.

  Wymiary miejsca parkingowego w garażu podziemnym lub na zewnątrz budynku muszą być zawsze uwzględnione na planie zagospodarowania przestrzennego — wymagają tego przepisy.

  Niezwykle istotne jest także przygotowanie odpowiednich warunków parkowania dla osób niepełnosprawnych — tutaj kluczowe znaczenie ma zwiększona długość i szerokość miejsc parkingowych.

  Niezwykle istotnym kryterium w planowaniu parkingu jest uwzględnienie specyfiki danej lokalizacji. Powierzchnia miejsca postojowego w garażu podziemnym powinna wynosić 11, 5 m kwadratowego dla jednego stanowiska — do tego należy pamiętać o dojeździe i windach awaryjnych.

  Zgodnie z przepisami miejsce postojowe przy ścianie musi dzielić z nią odległość minimum 0, 5 m. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia drzwi przy wysiadaniu z samochodu. Warto o tym pamiętać, ponieważ ma to istotny wpływ na szerokość wszystkich miejsc parkingowych w garażu.

  Ważnym kryterium technicznym w przypadku organizacji miejsc dla samochodów jest nie tylko wymagana powierzchnia miejsca parkingowego, ale też jego nawierzchnia. Zgodnie z przepisami regulującymi tę kwestię wszelkie stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla aut muszą mieć nawierzchnię utwardzoną lub przynajmniej gruntową stabilizowaną posiadającą spadek umożliwiający spływ wody. To kryterium muszą spełnić też wszelkie stanowiska dedykowane myciu i przeglądom aut na parkingach.

  Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności czy legitymacji OZN nie jest wystarczającym warunkiem do korzystania z miejsc parkingowych dedykowanych dla osób niepełnosprawnych. Potrzebna jest do tego specjalna karta parkingowa. Te miejsca postojowe spełniają bowiem określone warunki techniczne, które poniekąd ułatwiają parkowanie — właśnie dlatego tak często zostają bezprawnie przywłaszczane przez osoby ku temu nieupoważnione. Posiadanie odpowiedniego dokumentu rozwiązuje problem.

  Ilość miejsc postojowych dla niepełnosprawnych także regulują przepisy. Muszą one spełniać też pewne warunki techniczne, takie jak odpowiednie wymiary i oznakowanie. Na każdym parkingu musi znaleźć się też odpowiednia liczba „niebieskich kopert”. Dzięki temu każda osoba z niepełnosprawnością, a także ta, która ją transportuje, może zaparkować auto na specjalnie przystosowanym do swoich potrzeb stanowisku.

  Miejsce parkingowe dla OZN musi mieć wymiary: 3, 6 m szerokości i min. 5 m długości (wzdłuż jezdni co najmniej 6 m) oraz znajdować się w odległości nie mniejszej niż 5 metrów od okien budynku. Podstawą prawną, która odpowiada za regulacje dotyczące parkingów dla niepełnosprawnych, jest treść Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W większości polskich miast postój na miejscach dla osób niepełnosprawnych jest bezpłatny, o ile za przednią szybą znajduje się wymagana karta parkingowa.

  • 1 miejsce — gdy liczba wszystkich miejsc parkingowych wynosi od 6 do 15;
  • 2 miejsca — gdy liczba stanowisk wynosi od 16 do 40;
  • 3 miejsca — gdy liczba stanowisk wynosi od 41 do 100;
  • 4% łącznej liczby stanowisk — gdy ogólna liczba miejsc parkingowych wynosi więcej niż 100.

  Miejsca parkingowe w garażu podziemnym także podlegają regulacjom prawnym. Przede wszystkim oczywiste jest, że tego typu lokalizacja wymaga większej precyzji ze strony projektantów — nie sposób bowiem powiększyć przestrzeni już zbudowanego obiektu tak, jak ma to miejsce w przypadku parkingów na otwartej przestrzeni. Należy wziąć także pod uwagę odrębne standardy, takie jak pomiar odległości stanowiska względem ściany lub słupa. Przepisy odnoszące się do garażu podziemnego mówią o tym, że w świetle konstrukcji musi mieć on wysokość co najmniej 2, 2 m. Do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych – 2 m.

  W przypadku wykonania pod stanowiskiem postojowym instalacji na wysokość 190 cm przestrzeń w obrębie tego obniżenia nie może być zaliczona do powierzchni garażu. Takie stanowisko nie spełnia wymogów warunków technicznych zarówno przez niedopuszczalną wysokość instalacji nad posadzką, jak i niewłaściwą długość stanowiska postojowego (wyłączony jest wówczas fragment powierzchni). Powinno mieć ono bowiem 5 m długości oraz 2, 5 m szerokości (auta osobowe).

  Wymiary miejsca parkingowego w przypadku obszarów przydomowych to ważna kwestia nie tylko dla samych mieszkańców osiedla. Z normami technicznymi muszą zapoznać się zwłaszcza inwestorzy planujący nowe nieruchomości na danym terenie. Istotne jest to, ile miejsc postojowych powinno się tam znaleźć, jaka ma być ich długość i szerokość oraz gdzie dokładnie mają zostać zlokalizowane.

  Każda działka budowlana musi mieć zapewnione miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Wymiary stanowisk to nie jedyna kwestia, o którą musi zatroszczyć się w tym wypadku architekt. Ilość miejsc postojowych dla działki określana jest przez jeden z dwóch dokumentów prawa miejscowego — Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli działka nie jest objęta Decyzją o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu, wtedy inwestor musi złożyć do UM lub UG wniosek o wydanie dokumentu zawierającego możliwe parametry projektowe.

  Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, na jeden dom/lokal przypada zazwyczaj jedno lub dwa miejsca postojowe. W związku z tym, że samochodów osobowych na jedno gospodarstwo domowe statystycznie wciąż przybywa, często już na etapie projektowania domu uwzględnia się więcej miejsc garażowych lub postojowych — zwykle minimum dwa lub trzy.

  Miejsca postojowe dla aut na działce powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 3 metry od granicy tejże działki, jeśli ilość stanowisk wynosi do 10 włącznie. Wymiary miejsca parkingowego na działce to standardowo: 2, 5 m szerokości i 5 m długości — w przypadku aut osobowych oraz 3, 6 m / 5 m — w przypadku aut osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne. Miejsca postojowe na działce oraz dojazdy manewrowe również w tym wypadku muszą mieć nawierzchnię utwardzoną lub gruntową stabilizowaną, ze spadkiem zapewniającym spływ wody.

  03. 09. 2021

  Ważnym etapem budowy każdego domu jest montaż instalacji elektrycznej, w skład której wchodzi rozdzielnica, gniazdka elektryczne i włączniki. Oczywiście całość połączona jest przewodami. Najpierw należy zaprojektować układ gniazdek elektrycznych i włączników. Ponieważ wiele osób zastanawia się, na jakiej wysokości montować włączniki i gniazdka, odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania w tym zakresie.

  Rodzaje gniazdek elektrycznych

  Zacznijmy od dostępnych w Polsce rodzajów gniazdek elektrycznych. Podział tzw. kontaktów jest niezwykle szeroki i może być uzależniony między innymi od takich czynników jak:

  • budowa – z klapką ochronną lub bez, na jedną lub więcej wtyczek itp. ;
  • sposób montażu – natynkowe i podtynkowe;
  • przeznaczenie – antenowe, telefoniczne do sieci komputerowej,
  • szczelność, a dokładniej stopień ochrony IP.

  W Polsce obecnie najczęściej stosuje się gniazdka elektryczne z uziemieniem, czyli typu typu E (CEE 7/5). Wśród nowoczesnych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę jest port USB w gniazdku elektrycznym. Umożliwia on między innymi ładowanie smartfonów bez zajmowania dodatkowego miejsca.

  Zasady rozmieszczania gniazdek elektrycznych

  Choć zarówno włączniki jak i gniazda elektryczne montuje się dopiero na ostatnim etapie wykonywania instalacji elektrycznej, plan ich rozmieszczenia powinien powstać wcześniej. Kontakty powinny znajdować się około 20-30 cm nad podłogą, należy jednak wziąć pod uwagę listwy przypodłogowe i inne instalacje, które mogą powodować niewielkie przesunięcie tych granic. W nowoczesnych domach spotkać się można z gniazdkami wmontowanymi w podłogę, co ułatwia podłączenie do nich lamp podłogowych lub sprzętu RTV. Tam, gdzie zdecydowano się na montaż gniazdka elektrycznego w podłodze, należy zastosować również maskownicę i odpowiednie uszczelnienie, które zabezpieczą kontakt.

  renoguide. com. au

  Gniazdka w łazience i kuchni rozmieszcza się nieco inaczej. W kuchni wynika to z faktu, że najczęściej jest to pomieszczenie zabudowane meblami i kontakt na wysokości 20-30 cm byłby po prostu niedostępny dla domowników. Z tego powodu w tym pomieszczeniu gniazdka umieszcza się najczęściej na wysokości 110-120 cm, czyli nad blatem kuchennym. Za szafkami kuchennymi warto zaś ukryć kontakty, do których podpięte będą większa sprzęty jak kuchenka, zmywarka czy lodówka. Niezwykle wygodnym i estetycznym rozwiązaniem są gniazdka wbudowane w blat kuchenny, które otwiera się tylko wówczas, gdy są potrzebne. pl/blog/wp-content/uploads/2021/08/unnamed-1. jpg" alt="" width="451" height="300"/>

  media. designerpages. com

  Łazienka to miejsce o specyficznych warunkach. Zmienny poziom wilgoci wymaga zastosowania specjalnych zabezpieczeń urządzeń elektrycznych. Z tego powodu w łazience gniazdka elektryczne umieszcza się co najmniej 60 cm od tzw. strefy mokrej (umywalki, prysznica, wanny). Należy także używać gniazdek o IP nie niższym niż 44. Warto wybierać kontakty z osłoną, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie. Kontakty powinny znajdować się na podobnej wysokości co w kuchni – około 110 cm. Ułatwi to korzystanie z takich sprzętów jak lokówka, suszarka czy maszynka do golenia, ale także zabezpieczy w przypadku zalania podłogi. pl/blog/wp-content/uploads/2021/08/gniazdko-w-lazience. jpg" alt="Gdzie zamontować gniazdko w łazience" width="747" height="556"/>

  Schemat umieszczenia gniazdka w łazience

  Przeczytaj także: Jak podłączyć gniazdko lub włącznik światła do lampy?

  Ile gniazdek elektrycznych w kuchni, a ile w pokojach?

  Gniazdka elektryczne w niektórych domach wydają się towarem deficytowym. Zbyt mała ilość wymusza na domownikach stosowania różnego rodzaju rozgałęźników i przedłużaczy, co może zaburzać estetykę wnętrza. Z tego powodu warto dostosować ilość gniazdek do funkcji pomieszczenia. Jeśli wydaje Ci się, że jest ich za dużo, zastosuj wspominane już, nowoczesne rozwiązania (gniazdko w podłodze i blacie). Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  Po pierwsze gniazdka elektryczne powinno dzielić co najmniej 2-2, 5 m odległości na jednej ścianie. Po drugie, w pokojach warto mieć jedno gniazdo na około 5 m2, z uwzględnieniem, by nie montować gniazd w miejscach, w których zasłonią je szafy i regały. Jeśli masz upatrzony kącik na telewizor i sprzęt RTV, zamontuj tam kontakt o większej ilości wyjść lub kilka gniazdek w pobliżu – około 6-8 miejsc na wtyczki. Nie zapomnij o gniazdkach w pobliżu lampy podłogowej lub biurka. pl/blog/wp-content/uploads/2021/08/jak-rozmiescic-gniazdka. jpg" alt="zasady montażu gniazdek elektrycznych" width="1000" height="673"/>

  Schemat rozmieszczenia gniazdek elektrycznych

  W łazience może się przydać trzy gniazdka, w tym jedno, do którego podłączysz pralkę i suszarkę. W kuchni potrzebnych Ci będzie więcej kontaktów – nawet 5-6. Część z nich będzie stale zajęta przez duże urządzenia, inne potrzebne na okazjonalnie podłączane sprzęty jak mikser czy sokowirówka. Nie zapomnij o co najmniej jednym kontakcie w przedpokoju, do którego podłączysz np. odkurzacz.

  Rodzaje i funkcje włączników światła

  Włączniki światła to urządzenia, dzięki którym możesz kontrolować światło. Choć niegdyś służyły wyłącznie do włączania i wyłączania oświetlenia, dziś można spotkać się z opcjami regulacji natężenia światła, włącznikach z czujnikiem ruchu itp. Nowoczesne rozwiązania zwiększają funkcjonalność oświetlenia w pomieszczeniach. Czasem pozwalają też zaoszczędzić, jak w przypadku włączników z czujnikiem ruchu na klatkę schodową. Najpopularniejsza kategoryzacja włączników światła dzieli je na trzy rodzaje:

 • standardowe (pojedyncze i podwójne) – pozwalają na sterowanie oświetleniem w danym pomieszczeniu. Jeden włącznik odpowiada jednej lampie. Jeśli np. włącznik jest podwójny, można sterować nim np. różnymi żarówkami w żyrandolu itp.
 • schodowe (dwukierunkowe) – włącznika schodowego najczęściej używa się na klatkach schodowych, ale nie tylko. Montowane są zawsze w parach – jedna lampa jest wówczas kontrolowana przez dwa włączniki.
 • krzyżowe (wielokierunkowe) – poszerzają liczbę włączników kontrolujących daną lampę do 3, 4, 5 i więcej. Najczęściej stosuje się je na klatkach schodowych w blokach. Niezależnie od ilości włączników krzyżowych, zawsze powinny być one połączone z dwoma włącznikami schodowymi (na początku i na końcu obwodu).
 • Jak wysoko montować włączniki światła?

  Gdy zapytasz fachowca, na jakiej wysokości należy montować włączniki światła, poda Ci on zapewne wymiary między 100 a 120 cm nad podłogą. Jeśli w domu są dzieci lub osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, warto umiejscowić je nawet nieco niżej, około 90 cm nad podłogą, aby maluchy mogły samodzielnie włączać i wyłączać światło. Prawda jest jednak taka, że wysokość włączników powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników. Jeśli jesteś przyzwyczajony do włączników światła umieszczonych niżej lub wyżej niż w planach instalacji, poinformuj o tym elektryka. Każdy domownik prędzej czy później przyzwyczai się do umiejscowienia włącznika światła i intuicyjnie namierzy jego wysokość nawet po omacku. Ważne, by włączniki w całym domu znajdowały się na jednej wysokości.

  Gdzie umieścić włączniki światła w domu?

  Choć wyłączniki dwukierunkowe często nazywane są schodowymi, to warto zainstalować je także na korytarzu, w dużych pomieszczeniach i sypialni – szczególnie jeśli nie posiadasz lampki nocnej. Dzięki temu nie będziesz musiał wstawać z łóżka, by wyłączyć/włączyć światło i po omacku wracać pod kołdrę.

  Włączniki powinny znajdować się około 15 cm od drzwi wejściowych do pomieszczenia. W przypadku łazienki lub toalety, włącznik powinien znajdować się na zewnątrz. Zaplanuj rozmieszczenie włączników w ten sposób, by skrzydło drzwi nie zasłaniało go po otwarciu. pl/blog/wp-content/uploads/2021/08/jak-rozmiescic-wlaczniki-swiatla. jpg" alt="na jakiej wysokości montować włącznik światła? " width="840" height="565"/>

  Schemat rozmieszczenia włączników światła

  Wymiary i informacje dotyczące instalacji Emerson Keystone Optiseal F16

  Bezpośredni link do pobrania Wymiary i informacje dotyczące instalacji Emerson Keystone Optiseal F16

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Wymiary i informacje dotyczące instalacji Emerson Keystone Optiseal F16